Reforma szkolnictwa wyższego - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 2888621
W tym dzisiaj: 781

Unikalnych odwiedzin: 401903
W tym dzisiaj: 148

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » Reforma szkolnictwa wyższego

 

Reforma szkolnictwa wyższego

Od trzech lat trwa debata nad wprowadzeniem zmian w szkolnictwie wyższym. Część pomysłów - np. likwidacja habilitacji jako stopnia naukowego - została odrzucona, inne zaś w ciągu dalszym wywołują falę oburzenia.


Rada Ministrów przyjęła projekt reformy szkolnictwa wyższego przedłożony im przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kurdycką. Zakłada on wolność programową dla uczelni (co wiąże się z powstaniem większej ilości elastycznych - interdyscyplinarnych kierunków), likwidację centralnych standardów kształcenia, przyznanie studentom większej ilości praw, poprawienie jakości studiów, zwiększenie szans absolwentów na rynku pracy oraz dofinansowania dla najlepszych studentów, naukowców oraz instytucji naukowych.

Po przyjęciu przez rząd tejże nowelizacji, każdy student uczelni państwowej otrzyma pulę punktów które będzie mógł wykorzystać na studiowanie, wystarczą one jednak na naukę tylko na jednym kierunku studiów, szansę na drugi darmowy fakultet otrzyma jedynie 10% najlepszych studentów. Naukowcy zaś będą mogli pracować na maksymalnie dwóch etatach (przy czym zgodę na drugi etat musi wyrazić rektor uczelni macierzystej).

Po trzy najlepsze wydziały albo instytuty lub też ich konsorcja z danej dziedziny nauki (określonych zostało osiem dziedzin) dostaną dodatkowe pieniądze (blisko 20 mln zł) na badania, światowej sławy naukowców oraz stypendia - zaznaczyć należy iż fundusze będą przyznawane niezależnie od tego czy uczelnia matka jest uczelnią publiczną czy też prywatną. Jednostki takie zostaną obdarzone tytułem Krajowego Naukowego Ośrodka Naukowego - w skrócie KNOW (z ang. Wiedzieć).

Reforma wprowadzi tzw. katalog bezpłatnych usług edukacyjnych, objęci nimi zostaną studenci uczelni bezpłatnych jak i płatnych. Zwiększona zostanie także liczba miejsc na bezpłatnych studiach dziennych.

15/09/2010 12:53:12
 
Komentarze

2010-09-15 13:52:19
Autor: ~gość
Ocena autora: -


a co z tymi którzy stwierdzą że im się obecne studia nie podobają? mają bulić za głupi wybór? albo może obciążać jeszcze dodatkowo rodziców?

2010-09-22 20:37:32
Autor: ~gość
Ocena autora: -


Tak, sami mają placić. Po to jest szkoła srednia, instytucje wspierajace, by dokonać świadomego wyboru, przemyśleć sprawę, a nie podatnikow narażać na koszty głupiego wyboru, albo kończenia dwóch kierunków typu europeistyka, pedagogika i pracowanie później w sklepie na kasie, bo innej pracy brak. Po co te dwa fakultety?

2010-09-24 00:39:59
Autor: ~gość
Ocena autora: -


szkoła średnia? jak dawno Ty ukończyłeś/aś takową? nie wiem jak to jest w dużych miastach ale moje liceum WCALE nie przygotowało mnie do wyboru mojej przyszłości, nauczyciele zdaje się przychodzili tam bo musieli - nie powiem, było kilka perełek z powołaniem ale to była tylko drobnica. Szkołą rządzili ludzie nakierowani na wyniki matur. Co z tego że nie interesuje mnie wcale historia skoro mój nauczyciel (profesorem nie był!) uważał że jego przedmiot jest najważniejszy? to samo z polskim, po co mi znajomość wierszy jakiegoś obłąkanego poety? czy da mi to chleb? Istniały wprawdzie klasy \"profilowane\" ale zamiast faktycznie nakierowywać na dany profil dokładały jedynie zajęć. Dopóki nie zostaną wprowadzone prawdziwe specjalizacje w szkołach średnich, gadanie o jakimś tam \"nakierowywaniu\" jest w moim mniemaniu mrzonką. Co z ludźmi którzy nie wiedzą jakiej specjalizacji się uczepić? Stworzyć jedną, dwie klasy ogólne z możliwością wyboru fakultetu. Abstrahując od szkół średnich - w Polsce nadal pokutuje przeświadczenie że dyplom uczelni wyższej otwiera drzwi do wielkich pieniędzy i to właśnie stąd mamy tylu niepotrzebnych humanistów pracujących na zmywaku!

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!