O systemie bolońskim to i owo - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 2928879
W tym dzisiaj: 1245

Unikalnych odwiedzin: 409135
W tym dzisiaj: 509

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » O systemie bolońskim to i owo

 

O systemie bolońskim to i owo

Wielu z Was zadaje nam często pytania dotyczące właśnie tego systemu, dlatego nasza redakcja przygotowała w poniższym artykule jego wyjaśnienie. Miłej lektury!


System Boloński

System Boloński jest nowym sposobem funkcjonowania uczelni wyższych. Wprowadzona została nauka w systemie dwustopniowym, przy czym większość kierunków podzielona została na studia licencjackie i magisterskie.

Kartka z historii

Ministrowie edukacji z 29 państw europejskich dnia dziewiętnastego czerwca 1999 roku podpisali Deklarację Bolońską. Celem tej deklaracji jest stworzenie do 2010 roku Europejskiego Obszaru Szkolnictwa. Równocześnie z powstaniem dokumentu rozpoczął się tzw. Proces Boloński. Cele i zadania, które zawiera deklaracja są weryfikowane na systematycznie odbywających się konferencjach państw sygnatariuszy. W realizacji Procesu Bolońskiego obecnie uczestniczy już 40 państw.

W Polsce już od 2001 funkcjonuje Państwowa Komisja Akredytacyjna, która zajmuje się odpowiednim wdrażaniem systemu w krajowym szkolnictwie wyższym.

Deklaracja Bolońska zawiera...

Jednolity system studiów został wprowadzony w krajach, które podpisały deklarację. 
Studia dzielą się na studia pierwszego stopnia: licencjackie lub inżynierskie oraz na studia drugiego stopnia: magisterskie. W roku 2003 włączono także do systemu studia trzeciego stopnia: doktoranckie. Powstał w ten sposób system trzystopniowy.
Został wprowadzony system porównywalnych dyplomów oraz Suplement do dyplomów (wykaz wszystkich przedmiotów z całego okresu studiów wraz z ocenami).
By zwiększyć mobilność studentów i pracowników akademickich oraz ich możliwości na europejskim rynku pracy, w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego obowiązuje punktowy system zaliczania zajęć przez studentów, czyli punkty ECTS (European Credit Transfer System).

System i jego zalety

Ujednolicenie szkolnictwa oraz wprowadzenie wielostopniowego systemu szkolnictwa przynosi wiele korzyści.

Studenci mogą swoją edukację zakończyć po pierwszym stopniu. 
Jeśli przerwie się naukę po ukończeniu studiów pierwszego stopnia nie będziemy mieli problemu w powrocie w późniejszym terminie na uczelnię i w podjęciu dalszych studiów, drugiego stopnia.
Poszczególny stopień studiów daje studentowi możliwość zamknięcia danego poziomu nauczania i rozpoczęcia nauki na tym szczeblu, na którym została ona zakończona.

Kolejną zaletą jest fakt, iż po ukończeniu danego kierunku na studiach pierwszego stopnia można kontynuować studia drugiego stopnia na innym kierunku. Wystarczy spełniać określone wymogi wybranej przez nas uczelni.  
wystarczy spełnić określone wymagania uczelni w której chcemy studiować.

Socrates - Erasmus

Program Socrates – Erasmus jest programem wymiany studentów, który poszerza możliwośc kształcenia się za granicą oraz zwiększa mobilność studentów. Program ten dzięki systemowi punktowemu oraz systemowi stopniowych studiów znacznie ułatwia wymianę zagraniczną.
Za granicą punkty są naliczane, natomiast po powrocie do kraju nie trzeba zaliczać przedmiotów, w których się nie uczestniczyło w kraju.
Nie przysparzający problemów wyjazd za granicę pozwala studentowi na zapoznanie się z krajem, oraz na poznanie innej mentalności, sposobu studiowania studentów w innych krajach, co pomaga często przełamać bariery.

Celem Procesu bolońskiego jest polepszenie standardu nauki oraz poszerzanie zakresu możliwości studentów. Większość państw, podpisujących Deklarację jest państwami należącymi do Unii Europejskiej, dążącymi do ujednolicenia w wielu innych aspektach. Aby móc swobodnie przemieszczać się po kraju, wystarczy być studentem danego państwa członkowskiego UE.

09/09/2010 11:14:16
 
Komentarze

2013-03-15 20:06:54
Autor: ~gość
Ocena autora: -


dziękuję za pomoc

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!